عدم وجود معابر مناسب و استاندارد در شهر ایزدشهر به دریا ، جنگل و شالیزارهایش

۱۳۹۵/۲/۱۶

امروزه صنعت گردشگری فراتر از یک صنعت، به مثابه پدیده پویای جهانی و اجتماعی است که پیچیدگیهای خاص خود را دارد. گردشگری از بزرگ ترين فعاليت‌های جهان به شمار می‌آید که با رشد روزافزون خود به فعاليتی چند منظوره تبدیل شده است. به‌طوري‌که توسعه گردشگری و تفريحات مربوط به آن از عوامل مؤثر در شکل‌دهی الگوی توسعه شهری بوده و تأمين‌کننده مزايای مستقيم و غيرمستقيم اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محيطی زیادی برای ميزبان است. آنچه مسلم است، در نواحی شمالی ایران، ساحل و جنگل به عنوان يکي از ظرفيت‌هاي ارتقاء منظر شهري و جذب توريست، نقش مهمي را در جذب گردشگر ايفاء مي‌نمايد. گذراندن اوقات فراغت در کنار برقراری تعاملات اجتماعي و همچنين خاطره‌انگيزي و ارتباط با جنبه‌هاي گوناگون آن و ...، عرصه طبيعي سواحل و جنگل ها را به يک مکان دلپذير و محبوب گردشگران تبديل کرده است.

در حالی که بسیاری از شهرهای ایران و حتی شهرهای مجاور بر روی جاذبه های توریستی و گردشگری خود سرمایه گذاری می کنند اما متاسفانه شهر ایزدشهر با وجود مستعد بودن منطقه جهت سرمایه گذاری ، بدلیل عدم وجود برنامه ریزی مسوولینش، تعدد مدیریت و در نتیجه نداشتن هماهنگی و کارایی لازم، فاقد هرگونه برنامه و چشم اندازی برای این ظرفیت های خود می باشد.
عدم وجود پارکی در کنار ساحل ، پارک جنگلی ، مبلمان شهری در محدوده دریا و جنگل ، طرح ها و مراکز تفریحی در ساحل و جنگل، نورپردازی های مناسب ، سرویس های بهداشتی و .....

بهتر است بگوییم هیچ اقدامی تاکنون انجام نشده.

اما در کنار تمامی این معضلات و مشکلات، موضوعی که امروز می خواهیم به آن بپردازیم عدم وجود معابر مناسب در این شهر به دریا ، جنگل و شالیزارهایش می باشد. بی شک گردشگران وشهروندانی که قصد استفاده از این عرصه های طبیعی را دارند، نیازمند خیابان ها و معابر مناسب برای دسترسی به آن می باشند.

خیابان های منتهی به دریا در شهر ایزدشهر نزدیک به 8 خیابان یا کوچه می باشد. بیشتر این تعداد در سال گذشته به لطف مسوولین در طرح آسفالت کوچه ها و معابر شهر، آسفالت شدند، اما هنوز تعدادی از این معابر مانند گلسار 3 همچنان خاکی مانده است.
تمامی این خیابان ها فاقد پیاده رو می باشند و با توجه به عرض کم بعضی از این خیابان ها امکان تردد 2 ماشین در کنار هم به سختی وجود دارد و با وجود عبور و مرور زیاد وسائل نقلیه برای استفاده از دریا بی شک خطرات زیادی عابرین پیاده را تهدید خواهد کرد. تعدادی از این خیابان ها قابلیت احداث پیاده رو را دارند اما تا کنون هیچ اقدامی برای استاندارد سازی این خیابان ها و کاهش خطرات انجام نشده است.
در بحث نورپردازی و ایجاد روشنایی مناسب این معابر تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته و تمامی این خیابان ها فاقد روشنایی مناسب و استاندارد در شب می باشند.
معمولاً در شهرهای توریستی همانند شهرهای مجاور، شهرداری ها اقدام به زیباسازی این معابر برای جذب توریست بیشتر و همچنین استفاده خود شهروندان و در نهایت زیباسازی خود شهر می کند اما شاید فکر این کار هم از سر مسوولین این شهر رد نشده است.

 

همانطور که می بینید همگی این خیابان ها فاقد پیاده رو و روشنایی مناسب در شب برای استفاده توریست و شهروندان می باشند.

 

گلسار 3 

 

گلسار 9 که یکی از خیابان های پر تردد این شهر می باشد و با داشتن پتانسیل یک خیابان استاندارد و زیبا اما هیچ اقدامی جهت زیبا سازی ، احداث پیاده رو و روشنایی مناسب در شب انجام نشده است.

 

گلسار 65 که با توجه به عملیات عمرانی به این شکل در آمده و این خیابان نیز تاکنون وضعیت مناسبی نداشته است.

 

 

در بحث خیابان ورودی به جنگل ایزدشهر (جاده جنگلی) گلستان 5 و تنها عبور این شهر به جنگل، با توجه به شکل بومی و خاص این گذر ، نمی تواند تا سالیان سال عبوری مناسب برای دسترسی به جنگل باشد.
جدا از این موضوعات تاکنون هیچ اقدامی برای زیباسازی ، نورپردازی ، پیاده رو سازی و نیز ترمیم اسفالت آن انجام نشده است.

وضعیت ورودی به جنگل زیبای ایزدشهر

 

عدم رسیدگی

 

 

و اما عبور های منتهی به شالیزار ها و آب بندان های این شهر که خود یکی از جاذبه های شهر های شمالی و شهر ایزدشهر محسوب می شوند نیز در وضعیت خوبی به سر نمی برند. برای این معابر هم تاکنون هیچ اقدامی برای استاندارد و مناسب سازی انجام نشده است.


نا مناسب بودن این معابر برای گردشگری

 

 

به هر روی، شهر ایزدشهر، طبیعت زیبا و جذابی دارد اما بدلیل عدم توجه از سوی مسئولین به این منابع، هیچگاه به نحو مطلوب نه از آنها حفاظت و صیانت شده است و نه در راستای استفاده مناسب و بهره گیری اقتصادی و تجاری از آنها اقدامی صورت گرفته است. باشد که نگاه مسئولین به این ذخایر غنی و این ثروت های خدادادی در جهت رفاه حال عمومی ، جذب توریست و توسعه شهری تغییر یابد.


تگ ها


بررسی مشکلات ایزدشهر

3 نظر ثبت شده
محمدی در تاریخ ۱۳۹۵/۲/۱۹ :
تشکر از این نگاه تیزبینانه
انشاالله این کاستی ها هم در سریعترین زمان از بین برود
هادی در تاریخ ۱۳۹۵/۲/۲۰ :
به جای اینکه به این کوچه ها برسن رفتند نوخط امیراباد رو درست کردن که همه میدونن علتش چیه. چراغ هارم گرفتن اشتباه زدند.
سلیمی در تاریخ ۱۳۹۵/۲/۲۴ :
شورای شهر و مسولین توجه کنند به این موضوعات