نشست هم اندیشی دکترعلی اسماعیلی باجمعی از اصحاب رسانه و مطبوعات استان

۱۳۹۴/۵/۲۸

همزمان با میلاد مبارک حضرت معصومه(س)به مناسبت نکوداشت جایگاه خبرنگار ،نشست هم اندیشی دکتر علی اسماعیلی،عضو هیات علمی دانشگاه آزاد قائمشهر با جمعی از فعالین اصحاب رسانه و مطبوعات مازندران برگزار شد.
قاصدک:در این نشست صمیمی،ابتدا مجری برنامه با نام و یاد خدا و تبریک هفته خبرنگار به اصحاب رسانه،به خاطر حضور مهمانان عزیزی که از شهرهای دور و نزدیک در این نشست حاضر شدند خیر مقدم گفته و سپس از آقای دکتر اسماعیلی دعوت کردند که با موضوع تکریم روز خبرنگار،با حاضرین سخن بگویند.
در ادامه جلسه آقای دکتر علی اسماعیلی که مدرس دانشگاه های مختلف استان مازندران در رشته مدیریت می باشند در حضور مهمانان سخنرانی نمودند که تلاش نمودیم با رعایت امانت به رشته ی تحریر در آوریم
به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه بر نگذرد
با عرض سلام و صلوات بر روح بزرگ و بلند معمار کبیر انقلاب اسلامی و آروزی طول عمر و سلامتی برای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی،تشکر می کنم از همه عزیزان،خانمها و آقایان،اصحاب رسانه و مطبوعات که از راه دور و نزدیک استان زیبای مازندران تشریف آوردید.
استانی که فردوسی بزرگ از آن چنین یاد می کند
که مازندران شهر ما یاد باد همیشه بر و بومش آباد باد
که در بوستانش همیشه گل است ……
به دیدگاه بنده گلهای زیبای مازندران،شما خبرنگاران و اصحاب رسانه و مطبوعات هستید،افتخار دارم که اولین نشست اینجانب در جمع گروهها و اصناف،با حضور در جمع عزیز شما آغاز شد،از قاری قران که زحمت کشیدند تشکر می کنم
دوستان عزیزم خداوند در قرآن به قلم سوگند می خورد و اولین آیه ای که بر پیامبر گرامی اسلام نازل شد با کلمه خواندن (اقرا) شروع شد.
و پیامبر آسمانی از سنگینی بار امانت که همانا رساندن پیغام الهی بود به خود پیچید،بار امانتی که کوه از پذیرش آن شانه خالی کرد ولی انسان آن را پذیرفت.
شما خبرنگاران در حقیقت همان سفیران خبر هستند و همان وظیفه ی آگاهی و روشنگری را در جامعه بر عهده دارید بنابراین احساس کردیم که جهت نکوداشت و سپاس از زحمات شما عزیزان این جلسه را برگزار کنیم.
از طرفی دیگر هم چون عصر ارتباطات و جهانی شدن است به دیدگاه بنده یکی از سرمایه هایی که کشورها و حکومت ها می توانند داشته باشند اطلاعات و دانش است و این اطلاعات زمانی می تواند به دست من و شما برسد که خبرنگاران و رسانه ها وجود داشته باشند
به جهاتی می توانیم مطبوعات و رسانه ها را یکی از ارکان یا همان رکن چهارم دموکراسی در دنیا فرض کنیم.
همانگونه که مقننه جهت وضع قوانین،مجریه جهت اجرای آن قوانین و قضاییه برای داروی در این میان از ارکان مردم سالاری می باشند رسانه ها ، احزاب و مطبوعات نیز یکی از ارکان تاثیر گذار در این امر خواهند بود.
بنابراین بر همه ی ما فرض است تا برای تقویت مطبوعات و رسانه ها در کشور و خصوصا در استان مازندران تلاش کنیم.
اما در مورد روز خبرنگار،می توانیم این موضوع را در چهار عنوان مورد توجه قرار دهیم؛
عنوان اول)روز رعایت حریم قلم و اندیشه؛
قلم در دست هر یک از ما امانت است امانتی که حرمت آن به معنای حفظ حرمت خون شهدایی است که برای انقلاب و اسلام شهید شدند و این امانت امروز در دست من و شما خواهد بود،
عنوان دوم)روز حق بینی و حق نویسی ؛
خبررسانی در حقیقت حقی است از مردم که بر عهده ی خبرنگاران بوده و لازم است که معیارهای لازم برای نوشتن حقایق در نظر گرفته شود.
عنوان سوم) روز اطلاع رسانی با سلاح قلم
در جایی که قلم حرکت می کند خشونت از آن سرزمین دور خواهد شد و ما هم بنا را بر این داریم که از خشونت دوری کنیم و تلاش کنیم با سلاح قلم ، افکار و اندیشه های خود را در یک فضای آزاد مطرح کنیم.
عنوان چهارم) روز گام نهادن در وادی آگاهی و اندیشه
باید عرض کنم که البته در این راه مشکلاتی هم در مسیر خبرنگاران و اصحاب رسانه و مطبوعات قرار دارد که به دو جنبه کلی آن اشاره می کنم؛
اولین مشکل بحث معیشت اصحاب رسانه است که اهالی قلم در این خصوص بسیار در مضیغه هستند و دفاع خوبی از این عزیزان نشده است و باید در این زمینه حقوق این عزیزان پیگیری شود
مشکل دوم امنیت شغلی است،به طوری که عزیزان عرصه خبر می بایست از امنیت روحی و روانی در شغل شریفشان برخوردار باشند و نگاه ما هم بر این شیوه خواهد بود
و در پایان انتظارات بنده به عنوان یک شهروند و یک معلم از فعالین عرصه خبر در چند عنوان خلاصه می شود که خدمت شما بیان می کنم؛
اول پایبندی به موازین اخلاقی،پیامبر ما نمونه بارز مکارم اخلاق بود و در رفتار با مردم با محبت و صمیمی بود همانطور که خداوند به پیامبرش توصیه می کند که با مردم مهربان باشد تا از اطراف او پراکنده نشوند.
دوم، امانتداری و صداقت اصحاب رسانه در انتشار اخبار است اگرچه می توانیم هر آن چیزی که می خواهیم منتشر کنیم اما شرط به دست آوردن اعتماد مردم رعایت صداقت و امانتداری است.
مورد سوم شعار زیبایی است که رهبری معظم انقلاب برای امسال قرار دادند؛
همدلی و همزبانی میان ملت و دولت،دولتی که برآمده از افکار ملت است،ملت در انتخابات با دادن رای به دولت خدمت گذار قدرت خودشان را به رییس جمهور محترم به امانت داده اند و دولت موظف است با قدرتی که از ملت گرفته است تلاش برای خدمت به همین ملت بکند
چهارمین انتظاری که از شما فعالین محترم عرصه رسانه و مطبوعات می رود توجه بیشتر شما سروران به جاذبه های طبیعی و منابع توانمند انسانی شهرستانهای نور و محمود آباد است تا به کمک شما چهره زیبا و پنهان این پهنه ی زیبای استان را بهتر و بیشتر به جامعه ایران معرفی کنیم.با توجه بیشتر به آداب و سنن گذشتگان به یک بازسازی فرهنگی بپردازیم تا به فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی نزدیک تر شویم.
در ادامه تعدادی از حاضرین که از فعالان عرصه خبر استان مازندران می باشند با طرح موضوعات و مشکلات عمده استان مازندران در زمینه های مختلف سیاسی،اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی سوالاتی از آقای دکتر اسماعیلی پرسیدند که ایشان در پایان به سوالات این عزیزان پاسخ گفتند.
لازم به ذکر است با توجه به احتمال کاندیاتوری آقای دکتر علی اسماعیلی در انتخابات مجلس آینده از حوزه نور و محمودآباد،سوالاتی نیز در این زمینه توسط اصحاب رسانه و مطبوعات نسبت به مواضع سیاسی و اجتماعی از ایشان در پایان این نشست مطرح شد.

 

منبع خبر: قاصدک چمستان


تگ ها


علی اسماعیلی اصحاب رسانه

1 نظر ثبت شده
/// در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۱۷ :
faaliate siasi mamnoooooo