پنج شنبه بازار ایزدشهر ، از بی سر و سامانی تا عدم توجه مسئولین شهری

۱۳۹۴/۶/۲۰

راه اندازی بازارهای هفتگی در شهرها علاوه بر رونق کسب و کار، موجب افزایش توان قدرت خرید مردم نیز می شود. در هر شهری معمولا، دستفروشان و برخی کسبه به صورت ساماندهی شده و در مکانی مشخص از سوی شهرداری ها محصولات خود را عرضه می کنند.

در شهر ایزدشهر با گذشت 10 سال از تاسیس شهرداری و شهر شدنش هنوز بازاری حتی بصورت هفتگی که در شان این شهر و شهروندانش باشد به وجود نیامده است.

پنج شنبه بازار ایزدشهر در گلسار 3  کار خود را آغاز کرد اما چندی نگذشت که بدلیل عدم رسیدگی و ساماندهی صحیح به تعطیلی کشیده شد. بعد از مدتی خبر برپایی مجدد این بازار با مدیریت جدید در شهر پخش شد که باعث خوشحالی شهروندان شد. 

این بازار مجدد به خوبی کار خود را اغاز کرد اما بدلیل ساخت و سازهایی که در گلسار 3 در حال انجام بود این بازار به گلسار 9 منتقل شد.

در چند هفته ابتدایی این بازار با حمایت خوب شهروندان ایزدشهر روبرو شد و رضایت نسبی مردم را در چهره انان می توانستید مشاهده کنید. هر هفته که از شروع این بازار می گذشت با خبر خوب بودن این بازار مردم بیشتری به این بازار هفتگی مراجعه می کردند.

 

 

اما بدلیل مشکلاتی که این بازار برای ساکنین گلسار 9 بوجود اورد مجددا به گلسار 3 منتقل شد . مشکلاتی از قبیل بسته شدن گلسار 9 و عدم امکان رفت و امد وسایل نقلیه و همچنین ماندن زباله های ناشی از این بازار در خیابان تا روز شنبه که چهره زشتی به این خیابان که یکی از خیابان های پر رفت و امد می باشد داده است ، همانطور که در عکس زیر می بینید.

با وجود اینکه چند هفته از برگزاری بازار در این مکان میگذشت ، هر هفته شاهد این منظره تا روز شنبه بودیم و بی توجهی شهرداری و مسئولین به این موضوع باعث خشم و نا رضایتی ساکنین و شهروندان و حتی گردشگرانی که برای استفاده از دریا می امدند شده و پنج شنبه بازار دست از پا دراز تر به گلسار 3 برگشت.

بدلیل ساخت و ساز های که در گلسار 3 وجود دارد پنجشنبه بازار ایزدشهر اکنون شامل عکس زیر می باشد و بدلیل نبود مکان مناسب  برای برپا کردن رو به نابودی می باشد.

 

شهروندان عزیز شهرمون در گرمای تابستان برای خرید با ذهنیت مثبت به سمت این بازار می ایند و پس از دیدن این صحنه ها ناراحت و ازرده خاطر از وضعیت این بازار بر می گردند.

 

یکی از فروشندگان میوه پنج شنبه بازار که به گفته خود از همان ابتدای دایر شدن این مکان در حال فعالیت است  با انتقاد شدید از سکوت شورای اسلامی شهر در برابر وضعیت آشفته پنج شنبه بازار گفت: یکی از نیازهای اساسی مردم شهر وجود بازار هفتگی است که این را می توان از شمار بالای مراجعه کننده به این بازار دریافت. وی با اشاره به وضعیت بی سامان این مکان هم گفت: اصلا نمی توان اسم این مکان را بازار هفتگی گذاشت، هیچ ساماندهی وجود ندارد.

یکی دیگر از دستفروشان که بیش از 15 سال است به این حرفه مشغول است و به گفته خود بازارهای شهر های مختلف را دستفروشی کرده، این شیوه بازار هفتگی در بی سامانی آن را در استان بی مثال می داند. وی افزود: با تجربه بیش از 15 ساله ای که در شهرهای مختلف دارم ، هیچ کجا به این شیوه مدیریت نمی شود و متاسفانه مسئولان و نمایندگان مردم در شورای اسلامی نیز نسبت به این وضعیت نابسامان سکوت کرده اند که این وضعیت سزاوار مردم ایزدشهر نیست.

 

یکی از شهروندان نیز می گوید: سری به بازارهای هفتگی شهر های اطراف بزنید مسئولین به خوبی بازارهای هفتگی را ساماندهی کرده اند و مردم به راحتی خرید خود را انجام می دهند ولی نمی دانم چرا مسئولان ایزدشهر به فکر نیستند؟! وی ضمن درخواست از متولیان مربوطه جهت رسیدگی به این مکان گفت: موجب تاسف است وضعیت بی سر و سامان و اشفته ای که بر این بازار هفتگی حاکم است و امیدواریم این پنج شنبه بازار که از نیازهای اصلی مردم است به زودی ساماندهی شود.

 

این گزارشات صرفا تلنگری می باشد برای مسئولین عزیز شهرمون که چشم خود را به روی مشکلات شهرمان نبندند. این بازار حدود 3 هفته است که با این وضعیت روبرست و بی توجهی به این وضعیت قطعاً شایسته این شهر و شهروندان عزیز ایزدشهرمان نیست، این در حالی است که شهرهای اطراف ایزدشهر در حال توسعه بازارهای هفتگی خود به بازار دائمی هستند ، ایزدشهر همین بازار هفتگی را نیز بدلیل عدم حمایت و عدم ساماندهی صحیح مسئولین شهرش از دست داده است.

 

به نظر شما چرا مسئولان مربوطه  نتوانستند در این مدت 10 ساله فعالیت همانند دیگر شهرها یک بازار هفتگی مناسب ایجاد کنند؟؟

 


تگ ها


ایزدشهر پنج شنبه بازار شهرداری ایزدشهر پنجشنبه بازار ایزدشهر شورا اسلامی ایزدشهر بررسی مشکلات ایزدشهر

4 نظر ثبت شده
سولیاوعسل در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۲۱ :
باسلام.فکربازارروزدرمحلمون خیلی عالیه.مسولین همت.کنن تاجایی برای دوستان زحمتکش پپیداکننوومردم..محلمون مجبورنشن برن بازارروزهای اطراف.براوووو
Hamid در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۲۲ :
در کوچکترین محله های تهران بازار میوه و تره بار بصورت دائمی توسط شهرداری ها برپاست، اما در یک شهر توریستی و بزرگ در سطح شهرستان مانند ایزدشهر حتی یک بازار هفتگی وجود نداره. مطمئنا مسولین شهر مقصرند نه هیچ کس دیگر
محسن در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۳۰ :
با سلام خدمت شما عزیزان قصد این رو ندارم که بگم توریستهایی که میان شمال همشون تمیز هستن (بعضی ها انصافا رعایت میکنن واکثرا خیر ).نه به هیچ وجه اما بارها دیدم خود محلی ها در حفظ پاکیزگی ونظافت خیابان و شهر وروستا وطبیعت بهیچ عنوان رعایت نمی کنن.و همش از مسافران ایراد میگیرن . بیاین جدا روی فرهنگمون کارکنیم
امیر عباس در تاریخ ۱۳۹۴/۷/۱ :
با سلام
خیلی جالبه برام که یه بازار محلی و با این همه پتانسیل خرید تو ایزدشهر وجود داره ولی متاسفانه مردم فهیم ما برای تهیه مایحتاجشون به شهرهای اطراف میرن .
قطعان تقویت حس خرید ، تنوع و رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال و بیشتر از همه حس ناسیونالیستی مردم شهرمون کمک میکنه به رونق این بازار. وحتی یه بازار دائمی برای کسب و کار جوانان شهرمون.
امیدورام روزی فرا برسه مردم شهرمون برای خرید خودشون کاسبای شهرای اطرافمون رو سرمایه دار نکنن و کاسبای محلمون هم با قانع بودن سعی در جذب هرچه بهتر مردم بکنن.
من تو شهرمون زندگی نمیکنم ولی قطعان وطن من و خاک آبا و اجدادی م رو دوس دارم و از اینکه میبینم شهرمون صرفا این همه پتانسیل توش هست و هیچ اقدامی صورت نمی گیره چاره ای جز افسوس خوردن ندارم.