از درجه بندی شهرداری ها چه می دانیم؟

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

سابقه درجه بندي شهرداري هاي كشور به سال 1334 مي رسد ، ‌بطوريكه در قانون شهرداري مصوب 11/4/1334 براي اولين بار موضوع درجه بندي شهرداري ها براساس درآمد آنها و با انگيزه تعيين حقوق شهرداران مطرح گرديده است.
براساس قانون مذكور شهرداري هاي كشور به سه درجه تقسيم مي شدند.

پس از آن در سال 1343 درجه بندي (طبقه بندي ) شهرداري ها براساس جمعيت صورت گرفت و شهرداريها به پنج طبقه تقسيم گرديدند.

در سال 1353 نيز هيات وزيران آئين نامه حقوق و مزاياي شهرداران را تصويب و شهرداري هاي كشور را به 12 درجه تقسيم بندي نمود كه اين درجه بندي تا سال 1366 ملاك عمل بود.

در سال 1366 و براساس تبصره ذيل ماده يك آئين نامه حقوق و مزاياي شهرداران (مصوب 28/12/53) ضوابط درجه بندي شهرداري ها توسط وزارت كشور تهيه و به تاييد سازمان امور اداري و استخدامي وقت رسيد .

شهرهای قدیمی، بزرگ و پرجمعیت دارای درجات بالاتر، و شهرهای جدیدالتأسیس دارای درجات پائین‌تر می باشند.
درجه شهرداریها بر مبنای امکانات، اعضا، درآمد و امثال آن تعیین می شود، لذا بالاترین درجه (12) به شهرداریهای شیراز، تبریز، مشهد و اصفهان تعلق گرفته است، جمعیت این کلان شهرها بیش از یک میلیون نفر میباشد. در رده بعد، شهرهایی چون کرج، اهواز، قم ، کرمانشاه، رشت، ارومیه ، همدان و آبادان قرار گرفته اند که درجه آنها 11 می باشد. جمعیت این شهرها بین 300 تا 900 هزار نفر است. در رتبه بعد نیز شهرهایی مانند دزفول، کرمان، بندربوشهر، سمنان، ساری و غیره، با درجه 10 قرار می‌گیرند و تقریباً تمام این شهرها مراکز استانها می باشند. این روند همچنان ادامه می‌یابد و شهرهایی که کمترین جمعیت را داشته باشند و شهرداری آنها در سالهای 78 و 79 تأسیس شده است، عمدتاً در درجه 2 و 3 قرار می گیرند.  

درجه بندي شهرداريها در تعيين حقوق و مزاياي شهرداران موثر بوده و حقوق و مزاياي شهرداران براساس قانون نظام هماهنگ پرداخت كاركنان دولت (مصوب 1370 و اصلاحات بعدي آن) و با توجه به درجه بندي شهرداريها محاسبه و تعيين مي گردد. همچنين براساس آئين نامه اجرايي شرايط احراز تصدي سمت شهردار (موضوع تصويبنامه شماره 39956 ت 18369 مورخ18/6/77 هيات محترم وزيران) شرايط احراز سمت شهردار، به تناسب درجه شهرداري متفاوت مي باشد، به عبارت ديگر، درجه هر شهرداري در انتخاب شهردار و تعيين حقوق و مزاياي شهردار تأثير مستقيم دارد.( به نقل از سایت وزارت کشور)

تعيين درجه شهرداريهاي جديدالتاسيس و ارتقاء درجه شهرداريها،‌ بر مبناي ضوابط مذكور و سه شاخص «درآمد مستمر و خالص شهرداري»، «جمعيت شهر» و «موقعيت شهر از لحاظ تقسيمات كشوري» صورت مي گيرد. 


شهرداری ایزدشهر نیز براساس ضوابط بالا در درجه 3 قرار دارد.
بر اساس پیش بینی در سال 94  بودجه شهرداری پنج و نیم میلیارد تومان بوده ، اما براساس اطلاعات دریافتی، در ده ماهه اخیر هشت میلیارد  درآمد کسب کرده و این نداشتن بدهی و افزایش نسبت به پیش بینی بودجه، آمادگی را برای درجات بالای سه فراهم می کند که نشان از فعالیت خوب کادر فعلی شهرداری و شورای شهر ایزدشهر در جذب سرمایه و  سرمایه گذار می باشد.برای دیدن درجه شهرداری های سراسر کشور بر روی لینک زیر کلیک کنید.
http://khadamatshahri.com/municipality  

 


منبع:

http://daneshnameh.roshd.ir


تگ ها


ایزدشهر شهرداری درجه بندی

2 نظر ثبت شده
شهروند در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۳۰ :
بسیار عالی، از زحمات کادر شهرداری و.شهردار و اعضای شورای شهر تقدیر به عمل می‌آید.
شهروند 2 در تاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۱ :
با سلام
اصولا افزايش درآمد شهرداريها با مطلوبيت و رضايت شهروندان قابل قياس مي باشد. صرف نظر از درآمد بيشتر شهرداري با افزايش نرخ تعرفه ها و فشار به شهروندان كه مصوبات شورا تعيين كننده مي باشد نمي تواند مقايسه مناسبي باشد. بهتر از شوراي محترم و شهرداري يك نظر سنجي در اين خصوص انجام دهد تا ميزان رضايت شهروندان از محل افزايش درآمد مورد سنجش قرار گيرد.
دوستان عزيزي كه نقطه نظرات را به انتقاد و جبهه گيري عليه شهرداري ارتباط ميدهند، خواهشا اين تفسير و نظر اينجانب مي باشد، شايد هم اشتباه باشد.